27. 4. 2008

Deň 29 - Pisac

26.4.

Hola.
Tak sa zase ozyvame po 4 dnoch. Vcera vecer sme sa vratili z vyletu do Bolivie. Priebeh cesty este doplnim to hlavne je ze sme stravili 28 hodin prakticky bez prestavky autobuse a podla toho sme sa aj citili.

Dneska sme boli navstivit jedno z mesteciek v posvatnom udoli rieky Urubamby Pisac. Vylet do posvatneho udolia zahrna 3 mestecka, ale my by sme radi venovali cas nakupom suvenirov, a tak by sme to cele nestihli. Taktiez nam chvilu trvalo kym sme sa rano dali dokopy a z hostela sme vyrazili az okolo 10. Zobrali sme si taxi do Pisacu za 30 Sol.
Pisac je male mestecko, skorej dedina asi 30 km od Cusca a je znamy hlavne velkymi trhmi ktore sa konaju Utorok, Stvrtok a Nedelu. Dnes je Sobota, takze velke trhy tam nebudu, ale je to turisticky velmi navstevovane miesto takze nejake stanky tam budu aj tak. Okrem toho je tam incka pamiatka, citadela, taktiez oznacovana ako male Machu Picchu.

Hned po prichode sme sa vrhli na miestne obchodiky so suvenirmi, lemujuce cestu k namestiu Plaza de Armas, s jedinym cielom minut Soly co nam este zostali a nakupit co najviac suvenirov.
Prvy nam padol na ranu obchodik s goralkami, druhy v poradi bol obchodik s keramikov kde zaroven majitel tvoril svoje vyrobky. Ked sme zacali vsetci 5 vyberat nakupili sme toho celkom hodne.
Ked sme sa konecne dostali na namestie, cakalo na nas spusta stankov v style "vietnamskej trznice" a my sme sa bez vahania ponorili do mora suvenirov.



Nakupovanie nam zabralo niekolko hodin a zastavil nas len ubytok penazi.
Samozrejme sme si dali este chutny obedik v jednej z restauracii na rohu namestia a okolo 3 sme konecne vyrazili na citadelu.
....

Taxik nas vyviezol na horne parkovisko (asi 13km) za 20 Sol.
Odtial sa zacina asi 2 hodinovy turisticky okruh po jednotlivyh castiach komplexu. Vstupne na turisticky ticket. Nase tickety boli po bolivii uz prepadnute, ale chlapik sa nepozerl na datum len to cvakol, takze kto ho mal tak bol v pohode. Kto ho nemal tak sme sli za 20 Sol (do vrecka kontrolorovi) bez listka.


Pri vstupe sa nam ponukol jeden guide tak sme ho za 10$ zobrali. Tenyto guide sa mi ale moc nepacil, bol to nejaky moc velky fantasta a snazil sa nam nakukat vselijake divne veci. Napriklad, je tam jedna skala na ktorej vraj bolo zrkadlo z rydzeho zlata ktore sustredovalo slnecne luce na jedno miesto a tym oddelovali od seba kamenne bloky pouzite na stavbu. Alebo ze vysoko postaveny inkovia vedeli ovladat zahadnu energiu ktorou mohli nadnasat kamene a tak postavili napriklad Saqsaywaman. Takze tento vyklad treba brat s rezervou, pripadne sa na to pozerat ako na miestne legendy.

Komplex tvori niekolko samostatnych ruin, rosmiestnenych rozne po kopci. Prva cast sluzila kaste remeselnikov.
Najprv to vyzera ze poriadne zmokneme, ale po chvilke sa pocasie trochu umudrilo a mraky sa zase roztrhali.
O kus dalej je vyhlad na skalnu stenu celu prederaveny malymi jaskynami, ktora sluzila ako pohrebisko pre az 2500 ludi. okrem jednoduchych skalnych dier do ktorych sa pochovavali ludia z nizsich spolocenskych vrstiev v skrcenej polohe su tu aj murovane hrobky ktore sluzili ako mauzoleum pre vysoko postavenych hodnostarov.
K dalsim castiam sa presuvame po dost uzkom strmom dlazdenom chodniku, vyslovene vtesanoom do strmej skalnej steny. Az sa cudujem ako to ,mohli na tak nedostupnom mieste postavit a na niektorych miestach treba byt naozaj opatrny lebo pod nami je niekolko 10 metrov priepast.




Dalsou castou komplexu su ruiny ktore sluzili vojakom.
Okrem strmeho chodnika prechadzame do dalsej casti akousi malou a uzkou jaskynou k vrcholu kopca na ktorom vraj bolo observatorium sluziace na pozorovani hviezd. Z chodnika je uzasny vyhlad do udolia v ktorom sa rosklada dedina, a na protilahle svahy posiate terasami a stromami. Prekrasny pohlad.





Na svahu pod nami je vydiet dalsie ruiny a rozsiahle terasy. Tieto ruiny slusili zase rolnikom obrabajucim prilahle terasy. Terasy kopyruju teren hory aby sa mimalizoval vplyv erozie.


Opet zasneme ake prepracovane polnohospodarstvo mali v tej dobe inkovia. Okrem toho ze terasy mali specialne zlozenie pody pre jednotlive typy plodin (naspodku strk, potom piesok ornicu, v roznych hrubkach jednotlivych vrstiev podla potreib jednotlivych rastlin) stredom komplexu teras prechadza zavlazovaci akvadukt a po okraji zase odvodnopvaci kanal.

Konecne sa dostavame k poslednej chramovej casti komplexu. Teraz je jasne preco sa Pisacu hovori male MAchu Picchu. Chramova cast je opet tvorena stavbami z dokonale opracovanych kamenov a tvori ju niekolko samostatnych stavieb, chramov zasvatenych jednotlivym bozstvam. V strede je obly chram slnka podobny chramu slknka z Machu Picchu a v pozadi sa dokanca tyci akasi skala trochu pripominajuca horu Machu Picchu.









Chramova cast je skutocne obdivuhodnou pamiatkou, aj s funkcnymi aquaduktami.

Do Cuska sa vraciame priamo z citadely opet taxikom za 50 Sol.
Cestou tak trochu podliehame hysterii a pnike ako vsetky tie suvenyri dostaneme do batohov. V Cusku sme este vyzdvihli pradlo z pracovne a na hostely spustame operaciu balenie.V prvom rede som vyhodil nejake veci ktore uz nebudem potrebovat a ktore dostli pri cestovani a miestnych pracovnach poriadne zabrat a zacal som postupne balit jednotlive suveniri do kusov oblecenia a co najpreciznejsie ladovat do batoha.
Jediny sposob ako to tam dostat bol, vyhodit z batohu spacak. Ten si budem musiet zobrat do ruky do lietadla.

Okolo 8 vyrazame do mesta na veceru. Cesta nas zaviedla opat do restiky ..... v ktorej sme boli uz prvy den v Cusku.
Vecsina si dala nejake steaky, ja som siel do kurcata na kari omacke, a bol som priam v siedmom neby. Kari omacka bola uplne genialna. Lepsiu som este nejedol. :-)
Na rozlucku s Cuskom sme pri vecery stiahli dve flasky peruanskeho cerveneho vina z oblasti Icy. Celkom dobre. Prijemne si posedeli pokecali o zazitkoch a o tom ze sa nam vobec nechce ist domov.

NA noc sme este skusili nejake miestne diskoteky. Ja som bol po tom vinku trosku malatny tak som sa pred polnocou vratil na hostel. Ostatni si uzivali nocny zivot nevedno do kolkej ....

Žiadne komentáre: